Jsem těhotná. Jak sem mám chovat?

MojeZdraví.org – vše o zdraví | Informační magazín

Těhotenství představuje pro každou ženu řadu změn, které ne každá vnímáme stejně. Není to nemoc, ale pouze jiný stav. Možná už dlouho se s partnerem snažíte počít miminko a konečně se Vám zadařilo. Je to pro vás impuls se opravdu hodně šetřit a dávat na sebe pozor. Možná jste své těhotenství neplánovala a přišlo tak trochu nevhod. Nepřemýšlela jste nad tím, co jíte, zda pijete alkohol, užíváte vitamíny, zdravě se stravujete. Řada žen trpí některým z chronických onemocnění – epilepsie, diabetes, astma a mnoho dalších. V těchto případech by mělo být těhotenství vždy plánované v období, kdy jste v pořádku a cítíte se dobře.  

Co tedy dělat po zjištění těhotenství?

Vyšetření u lékaře

Pravděpodobně jste si udělala těhotenský test, který je pozitivní. Opakujte ho ještě za několik dní. Pokud i tehdy bude pozitivní, vydejte se ke svému gynekologovi, který vás vyšetří, provede ultrazvukové vyšetření a odběry krve na stanovení hladiny těhotenského hormonu HCG(humánní choriový gonadotropin).

Vždy dodržujte to, co vám váš gynekolog doporučil. V případě, že je to nutné, lékař vám doporučí nastoupit na pracovní neschopnost. Ve všem případech to samozřejmě není nutné. Choďte pravidelně na kontroly do prenatální poradny.

Kouření, pití alkoholu

Vyhněte se kouření, i pasivnímu, škodí vašemu nenarozenému děťátku, také alkoholu. V malých dávkách – pivo, či trochu vína prý neškodí. Pokud to ale není nutné, vyhněte se požívání alkoholu všeobecně.

Pestrý jídelníček

Možná vaše chuť k jídlu není zrovna největší, máte pocity na zvracení nebo zvracíte. Jezte po malých dávkách hodně ovoce a zeleniny. Nepoužívejte při vaření příliš koření a soli. Dbejte na dostatečný pitný režim – čaje, vodu, minerálky, ředené džusy. Během dne střídejte. Jezte pestrý jídelníček bohatý na maso, ovoce a zeleninu. Dopřávejte si luštěniny, obiloviny, pokud vám nečiní trávicí potíže. Nezapomínejte mít sebou vždy malou svačinku pro případ náhlé nevolnosti. Nejezte za dva, vaše kilogramy by mohly začít narůstat raketovou rychlostí a po porodu byste měla problém je shodit.

Cvičení, pohyb

Nezapomínejte na pravidelný pohybový režim – chůze, procházky do přírody, se psem, s kamarádkou. Pokud jste zvyklá chodit cvičit, nezapomeňte se svého lékaře zeptat, zda vám to váš zdravotní stav dovoluje a můžete chodit i nadále. Choďte na cvičení pro těhotné. Navážete zde přátelství s jinými těhulkami. Po porodu se vám bude hodit znát nějakou spřízněnou duši, se kterou proberete starosti všedního dne na mateřské dovolené.

Vyhněte se extrémním sportům i těm, kde hrozí pád, úder, či jiní poranění. Věnujte se plavání, opět s příhlednutím ke svému zdravotnímu stavu. Pokud trpíte vaginálními mykozámi, vyhněte se návštěvám bazénů a rybníků.

Pociťujete – li únavu, bolesti v podbřišku, tlak, ihned cvičení ukončete, odpočiňte si.

Pohlavní styk a těhotenství

Nevyhýbejte se pohlavní aktivitě. Některé páry nemají změnu ve své pohlavní aktivitě až do konce gravidity. U některých párů se objevuje pokles zájmu o sexuální život a strach z krvácení či jiných komplikací po styku. Muž by měl vždy respektovat přání ženy. Některé z vás mohou být již po samovolném potratu. Zde byste se měla mít na pozoru a svoji sexuální aktivitu omezit. Hrozí zde riziko potratu.

Cestování

Záleží na vás, jak se cítíte čemu dáváte přednost. Nevolnosti, pocity na zvracení, či nucení na močení mohou vaše cestovnání mnohdy znepříjemnit. Např. i při cestování do zaměstnání.

Zaměstnání

Oznamte svému zaměstnavateli, že jste těhotná. Pokud pracujete na směnný provoz, noční, měl by vás přeřadit na jiné místo.

Příprava na mateřství

Uživejte si jiný stav. Připravujte si postupně výbavičku, domov…Možná si říkáte, že je předčasné mluvit hned na začátku o výbavičce, ale čas velice rychle letí, prozatím si můžete na internetu, od kamarádek hledat zajímavé tipy, které se vám pak budou hodit. Mít určitou představu o tom, co by se vám líbilo, je určitě skvělý začátek vašeho jiného stavu. Zaznamenávejte si změny ve vašem těhotenství, pište si deník, fotografujte si bříško, navštěvujte diskuzní fóra pro maminky, dělejte to, co jste chtěla již dávno udělat, co jste neustále odkládala a neměla na to čas. Teď je ta pravá chvíle.

Všímejte si změn ve zdravotním stavu

Máte – li pocit, že něco není v pořádku, krvácíte, pociťujte tlak v děloze, silnou nevolnost, mdloby, neváhejte a navštivte lékaře.

Přeji vám, aby pro vás těhotenství bylo tím nejkrásnějším obdobím v životě ženy. Užívejte si jej naplno, dávejte na sebe pozor, už nemáte na starosti jen sebe, ale i vaše miminko.

Zdroj: Chmel R.: Průvodce těhotenstvím, Grada, Praha 2006

Přečtěte si také:

  • Mé děťátko bude mít rozštěp Mé děťátko bude mít rozštěp Když jsem se ve 22. týdnu těhotenství dozvěděla, že můj nenarozený syn bude mít rozštěp rtu, kupodivu jsem zareagovala poměrně klidně. Důvodem toho však nebyla moje povaha, ale to, že mé kamarádce se shodou okolností narodil o pár měsíců […]
  • Sportovního setkání (nejen) vozíčkářů – Hvězda 2012Sportovního setkání (nejen) vozíčkářů – Hvězda 2012 V sobotu 1. září se od 13:00 v oboře Hvězda v prostoru před letohrádkem uskuteční jubilejní 30. ročník Sportovního setkání (nejen) vozíčkářů – Hvězda 2012, Memoriál Zdenky Hanákové. Sportovně-kulturní akce je připravována s ohledem na […]
  • Co je Porodní dům – 1.částCo je Porodní dům – 1.část Článek definuje termín „Porodní dům“ a vysvětluje jeho účel a funkce. Podmínky vzniku porodního domu u nás Výchovným působením společnosti po několik posledních desítek let bylo ještě donedávna samozřejmostí, že ženy rodily v […]
  • Těhotenství s epilepsiíTěhotenství s epilepsií Epilepsie je nejstarší známá neurologická choroba. První zmínku o ní můžeme najít v Chammurapiho babylonském zákoníku a již kolem roku 400 před naším letopočtem pojednává ve svém spisu Hippokrates o morbus sacer (svaté nemoci). V […]
  • Pište o fitness na mateřské a vyhrajtePište o fitness na mateřské a vyhrajte Příběh by měl být o Vás, o vaší sportovní motivaci na mateřské dovolené. Čím vtipnější, tím lepší. Vyhrává článek s největším počtem hlasů. Své příběhy, postřehy, popř. fotografie s výstižnými komentáři můžete posílat od 13.6. – […]
  • Křečové žíly jsou častým kazem pohodového těhotenstvíKřečové žíly jsou častým kazem pohodového těhotenství K mnoha typickým radostem a starostem těhotenství patří i křečové žíly. Právě v těhotenství si mnoho žen poprvé všimne nevzhledných rozšířených žil na nohou a u žen, které je již mají, dochází často ke znatelnému zhoršení. Na křečové […]


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *